Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Start
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

Społeczne Gimnazjum nr 333 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców EnigmyInformacja, że słowo „wakacje” pochodzi od łacińskiego „vacatio” i znaczy „uwolnienie, zwolnienie” wywoła uśmiech na niejednej twarzy. Przecież tym właśnie są wakacje! Uwolnieniem od szkolnego, uciążliwego rytmu, zwolnieniem z obowiązków, z codziennej, często trudnej i mozolnej pracy, słowem: wyczekiwanym dwumiesięcznym czasem odpoczynku dla uczniów, rodziców i nauczycieli. I choć dla każdej z tych grup znaczą trochę coś innego, z nadejścia wakacji cieszymy się wszyscy. I  wszystkim, całej naszej społeczności szkolnej: uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły składamy z tej okazji wakacyjne życzenia.

Życzymy, aby ten czas był tak radosny, tak słoneczny, tak ciekawy, byśmy wszyscy powrócili w kolejnym roku szkolnym z ogromnym zapasem energii, zapału i chęci do podejmowania nowych wyzwań.

Życzymy, by czas wakacji okazał się czasem prawdziwego odpoczynku, po którym wrócimy wszyscy jak nowo narodzeni. Już przecież w XIX wieku pisał poeta: „Odpocząć, to znaczy począć się na nowo”…

Życzymy, by każdy z nas doświadczył tego, co miał na myśli Cyprian Norwid.

Mamy już za sobą kolejne egzaminy. Chociaż był to stresujący czas dla uczniów, wielu z nich podeszło do tematu jednak spokojnie. Czuli się przygotowani – także z matematyki, która bardzo często przeraża. Według raportu NIK w latach 2015 - 2017  średnio co szósty licealista nie zdał matury z tego przedmiotu.

Jak to się dzieje, że nasi uczniowie nie boją się tego przedmiotu? Zapytaliśmy o to nasze nauczycielki.

Po pierwsze: nie ma wyścigu szczurów. Łatwo jest pracować z tymi uczniami, którzy dobrze sobie radzą z matematyką, ale u nas nie usuwamy z pola widzenia tych słabszych. Dajemy szansę poprawiania sprawdzianów aż zobaczymy, że dziecko się nauczyło. Czasami niektórzy przychodzą po kilka razy, ale przecież to nic złego. Dzięki temu opanowują materiał.

Po drugie: zawsze jesteśmy dostępne dla uczniów. Konsultacje są zawsze możliwe, a uczniowie mogą o wszystko spytać. Czasami dzieci myślą, że jak spytają o coś, to znaczy, że są gorsze, bo czegoś nie rozumieją. Stawiamy na kontakt i odpowiadamy cierpliwie na pytania. Dzięki temu uczniowie zamiast się wstydzić swoich braków i udawać, że ich nie ma, po prostu je uzupełniają, rozmawiają z nami i rozwijają się.

Po trzecie, współpracujemy z uczniami, w oparciu o obustronny szacunek i zrozumienie. Dzieci wiedzą, że systematyka w uczeniu się matematyki jest najważniejsza. Sprawdzamy ich prace - kartkówki i sprawdziany na bieżąco. Wtedy dzieci widzą, co poszło dobrze, a co słabiej. Otrzymują od nas informację zwrotną, co już potrafią wykonać samodzielnie, co poprawić i w jaki sposób.

Według nas najwięcej do zrobienia w edukacji matematycznej ma szkoła podstawowa. Większość dzieci chętnie uczy się matematyki w klasach młodszych, a potem tracą zapał i umiejętności – często, niestety, z winy nas, nauczycieli. Często dzieli się klasy na tych, którzy są zdolni matematycznie i na tych, którzy sobie nie radzą – i zostawia się ich samych sobie. Wtedy ta niewiedza matematyczna się tylko pogłębia – to zresztą widać w raporcie NIK – dlatego tak dużo uwagi przykładamy do uczenia się matematyki w szkole podstawowej. Tutaj najłatwiej dzieciom pokazać, że potrafią i przygotować je do dalszych wyzwań, żeby się nie bały matematyki, dać także konkretną bazę umiejętności, potrzebnych na wyższych etapach edukacji rozróżniając, co potrzebne będzie uczniowi, który z matematyką wiąże swoją przyszłość, a co jest niezbędne każdemu absolwentowi szkoły podstawowej. Pomaga nam w tym fakt, że są wśród nas nauczyciele, którzy pracują w liceach i wiedzą, jakie umiejętności są potrzebne uczniom na starcie w szkole średniej i z czym mają największe problemy absolwenci szkoły podstawowej.

Czujemy się odpowiedzialni za naszych uczniów i uczymy ich samodzielnej pracy i współpracy. Matematyka to gimnastyka umysłu w zasięgu każdego ucznia. Ważne, aby na początku działań matematycznych nie poddawać przy pierwszym trudnym zadaniu, czy gorszej ocenie ze sprawdzianu.

Tak naprawdę to na początku przygody z matematyką chodzi – o podejście, poczucie odpowiedzialności i umiejętność rozmawiania z dziećmi, czyli relacje nauczyciel – uczeń.

Aktualności

Wywiad: Krystyna Lewandowska

02 sierpień 2019

Mamy przyjemność ogłosić, że rozpoczynamy nowy cykl artykułów, dzięki którym poznacie naszą kadrę jeszcze bliżej! Zaczynamy od bloku przyrodniczego - zapraszamy do przeczytania wywiadu z Panią Krystyną Lewandowską, nauczycielką przyrody...

Wywiad: Magdalena Paluch

28 lipiec 2019

Zapraszamy do wywiadu z kolejną fantastyczną nauczycielką z bloku przyrodniczego, Panią Magdaleną Paluch, która uczy przyrody i geografii. Dlaczego zostałaś nauczycielką? Co jest według Ciebie najlepsze w tym zawodzie? Już...

O działaniach psychologa szkolnego. Część 2.

22 lipiec 2019

Promowanie postaw pro-społecznych (w kontekście sztandarowych wartości Szkolnego Programu Wychowawczego: uspołecznienie, odpowiedzialność i dzielność) Na stałe w naszym Szkolnym Kalendarzu Działań psychologiczno-pedagogicznych gości Tydzień Postaw Pro-społecznych. Zwykle organizowany jest w...

Super Koderzy - będziemy programować

16 lipiec 2019

Nasza szkoła od września dołączy do Super Koderów! #SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, będzie realizowany na dodatkowych zajęciach informatycznych. W czasie cyklu zajęć...

O działaniach psychologa szkolnego. Część 1.

15 lipiec 2019

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO dba o to, aby dzieci i rodzice mieli pełne wsparcie pedagogów i psychologów. Dlatego między innymi wychowawcami są samodzielni pedagodzy, a nie nauczyciele przedmiotowi....

Historia Gimnazjum nr 333

05 lipiec 2019

20 lat temu otwieraliśmy gimnazjum – dziś je zamykamy. Z tej okazji chcielibyśmy powspominać najpiękniejsze chwile razem z Wami – absolwentami naszego gimnazjum, a także nauczycielami, którzy prowadzili naszych uczniów...

Wyniki egzaminu gimnazjalnego

03 lipiec 2019

"Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej, osiągniesz stan umysłu, w którym nie ma rzeczy niemożliwych." Henry Ford Do jednych z najważniejszych wydarzeń w życiu ucznia...

O działaniach psychologa szkolnego. Część 3.

01 lipiec 2019

Praca w zespole jest niezwykle ważna i stawiamy na nią nacisk. Nie trzeba daleko szukać, by rozumieć moc pracy zespołowej - chociażby patroni naszej Szkoły są tego świetnym przykładem. To...

Rozmowa z wychowawcami o ich pracy

24 czerwiec 2019

O tym, jak wygląda u nas model wychowawstwa i jaka jest rola wychowawcy mogliście przeczytać tutaj. Dzisiaj przychodzimy do Was z drugą częścią, rozmową z naszymi wychowawczyniami. Macie okazję dowiedzieć...

Wakacyjny konkurs fotograficzny „Zwierzęta małe i duże”

21 czerwiec 2019

Zapraszamy uczniów klas 4-8, ich rodziców  oraz nauczycieli do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym ”Zwierzęta małe i duże”. Tematem konkursu są zwierzęta spotkane podczas wakacyjnych wędrówek, te duże i...

Warsztaty laboratoryjne w 4. klasach

17 czerwiec 2019

Uczniowie klasy 4 a i 4 b wzięli udział w edukacyjnych warsztatach laboratoryjnych - "Jak oszukać oko - złudzenia optyczne, czyli tajemnice widzenia". Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak jest...

Wyniki egzaminu ośmoklasisty

15 czerwiec 2019

Prezentujemy Państwu informację o średnich wynikach egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnego w naszej szkole! Gratulujemy Wam, drodzy, zdolni uczniowie, wyników zwieńczających Waszą rzetelną pracę przez lata szkoły - życzymy Wam, aby...

Wyniki - Święto Szkoły

14 czerwiec 2019

Prezentujemy wyniki z zawodów ze Święta Szkoły! Gratulujemy! Zapraszamy też do obejrzenia fantastycznej fotorelacji z tego dnia i oznaczania się na zdjęciach: kliknij. Klasa Matematyka Sport + Szachy Razem 7A...

Laureaci i finaliści konkursów wojewódzkich - gratulujemy!

29 maj 2019

Z wielką radością i dumą prezentujemy listę licznych laureatów i finalistów konkursów z kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Gratulujemy sukcesu zarówno uczniom, którzy wytrwale przygotowywali się do udziału, jak i nauczycielom, którzy...

Podsumowanie Mistrzostw SSP Nr 2 w Szachach Szybkich

27 maj 2019

Na Mistrzotwach SSP nr 2 w Szachach Szybkich zorganizowanych z okazji Święta Szkoły wzięło udział 34 zawodników. Klasyfikacja ogólna: 1. Kołodziejczyk Jakub 2. Mężykowski Filip 3, Grauer Borys Klasyfikacja klas...

Szanowni Enigmaci!

16 maj 2019

Zbliża się kolejna rocznica nadania sztandarów Społecznej Szkole Podstawowej nr 2 i Społecznemu Gimnazjum nr 333 im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy w Warszawie. Trzy lata temu 20 maja 2016 r....